Llistat de les espècies d'ocells detectades des de 1999 al Parc Fluvial del Besòs


NOM CATALÀ (1) NOM CASTELLÀ NOM CIENTíFIC ZONA OBSERVACIÓ (2) FENOLOGIA (3)
Abellerol Abejaruco común Merops apiaster W, D M
Agró blanc Garceta grande Egretta alba W, D MR (V)
Agró roig Garza imperial Ardea purpurea W, D M
Àguila calçada Águila calzada Hieraetus pennatus W M
Àguila marcenca Águila culebrera Circaetus gallicus W, UP M, E (W)
Àguila pescadora Águila pescadora Pandion haliaetus W, UP, D M (V)
Aligot comú Ratonero común Buteo buteo W, UP, D M, H (W)
Aligot vesper Abejero europeo  Pernis apivorus W, UP, D M (V)
Alosa vulgar Alondra común Alauda arvensis W, UP, D H
Ànec collverd Ánade azulón Anas platyrhynchos W, UP, D S, N
Ànec cuallarg  Ánade rabudo Anas acuta W HR
Ànec cullerot Pato cuchara Anas clypeata D MR
Ànec griset Ánade friso Anas strepera D, UP MR
Ànec mandarí (E) Pato mandarín Aix galericulata UP EX, R
Ànec mut (E) Pato criollo Cairina moschata W, UP EX, R
Ànec xiulador Silbán europeo Anas penelope W, D HR
Aratinga nandai (E) Aratinga ñanday Nandayus nenday UP EX, R
Arpella vulgar Aguilucho lagunero occidental Circus aeruginosus W, UP, D M (V)
Ballester Vencejo real Apus melba W, UP, D E
Balquer Carricero tordal Acrocephalus arundinaceus W, UP, D M, E, N (W)
Batallaire Combatiente Philomachus pugnax W, UP, D M
Bec de corall cuanegre (E) Estrilda culinegra Estrilda astrild W, UP, D EX, S, N (W)
Bec de corall galta taronja (E) Estrilda de carita naranja Estrilda melpoda W, UP, D EX, R
Bec de corall senegalès (C1) Pico de coral Estrilda troglodytes W, D EX, R
Bec de serra mitjà Serreta mediana Mergus serrator UP, D MR
Becada Chocha perdiz Scolopax rusticola D HR
Becadell comú Agachadiza común Gallinago gallinago W, UP, D H
Becadell sord Agachadiza chica Lymnocryptes minimus W, UP, D H
Bernat pescaire Garza real Ardea cinerea W, UP, D S
Bitxac comú Tarabilla común Saxicola torquata W, UP, D H
Bitxac rogenc Tarabilla norteña Saxicola rubetra W, UP, D M
Blauet Martín pescador Alcedo atthis W, UP, D H
Boscarla de canyar Carricero común Acrocephalus scirpaceus W, UP, D E, N, HR (W)
Boscarla dels joncs Carricerín común Acrocephalus schoenobaenus W, UP, D M
Boscarla mostatxuda Carricerín real Acrocephalus melanopogon W, UP, D HR
Boscarler comú Buscarla unicolor Locustella luscinioides UP MR
Boscarler pintat gros Buscarla pintoja Locustella naevia W, UP, D M
Bosqueta icterina Zarcero icterino Hippolais icterina UP MR
Bosqueta vulgar Zarcero común Hippolais polyglotta W, UP, D M
Botxí meridional Alcaudón meridional Lanius meridionalis W HR
Cabusset Zampullín común  Tachybaptus ruficollis W, UP, D H
Cabussá collnegre Zampullín cuellinegro Podiceps nigricollis D MR
Cadernera Jilguero Carduelis carduelis W, UP, D S
Cames llargues Cigüeñuela común Himantopus himantopus W, UP, D M
Capsigrany Alcaudón común Lanius senador W, UP, D M
Cargolet Chochín Troglodytes troglodytes W, UP, D H
Cigne negre (E) Cisne negro Cygnus atratus UP, D EX, R
Cigonya blanca (E) Cigüeña blanca Ciconia ciconia UP R
Cigonya negra Cigüeña negra Ciconia nigra W, D MR (V)
Cogullada vulgar Cogujada común Galerida cristata W S, N
Còlit gris Collalba gris Oenanthe oenanthe W, UP, D M
Còlit ros Collalba rubia Oenanthe hispanica W MR
Colltort Torcecuello Jynx torquilla W, UP, D M, HR
Colom domèstic (C4) Paloma bravía Columba livia var. dom. W, UP, D S, N (UP)
Corb Cuervo Corvus corax W HR (V)
Corb marí gros Cormorán grande Phalacrocorax carbo W, UP, D H
Corriol camanegre Chorlitejo patinegro Charadrius alexandrinus D M
Corriol gros Chorlitejo grande Charadrius hiaticula UP, D M
Corriol petit Chorlitejo chico Charadrius dubius W, UP, D E, N, HR (W)
Cotoliu Totovía Lullulla arborea W HR
Cotorreta de pit gris (C1) Cotorra argentina Myiopsitta monachus W, UP, D EX, S
Cotxa blava Pechiazul Luscinia svecica W, UP, D H
Cotxa cua-roja Colirrojo real Phoenicurus phoenicurus W, UP, D M
Cotxa fumada Colirrojo tizón Phoenicurus ochruros W, UP, D H
Cruixidell Triguero Emberiza calandra W, UP, D M
Cucut Cuco común Cuculus canorus UP MR
Cuereta blanca Lavandera blanca Motacilla alba W, UP, D S
Cuereta citrina Lavandera cetrina Motacilla citreola W MR
Cuereta groga Lavandera boyera Motacilla flava W, UP, D M, HR
Cuereta torrentera Lavandera cascadeña Motacilla cinerea W, UP, D H
Daurada grossa Chorlito dorado europeo Pluvialis apricaria D MR
Durbec Picogordo Coccothraustes coccothraustes W, UP HR (V)
Escorxador Alcaudón dorsirrojo Lanius collurio W, UP, D M
Esparver cendrós Aguilucho cenizo Circus pygargus D MR (V)
Esparver vulgar Gavilán común Accipiter nisus W, UP, D H
Esplugabous Garcilla bueyera Bubulcus ibis W, UP, D S
Estornell metàl·lic gran (E) Estornino metálico grande Lamprotornis chalybaeus W EX, R
Estornell negre Estornino negro Sturnus unicolor W, UP, D S
Estornell vulgar Estornino pinto Sturnus vulgaris W, UP, D S
Faisà vulgar (C1) Faisán vulgar Phasianus colchicus W, UP, D EX, S, N (W)
Falciot negre Vencejo común Apus apus W, UP, D E, N (UP)
Falcó de la reina Halcón de Eleonora Falco eleonorae D MR
Falcó mostatxut Alcotán europeo Falco subbuteo W, UP, D M
Falcó pelegrí Halcón peregrino Falco peregrinus W, UP, D S
Flamenc Flamenco Phoenicopterus ruber D MR
Fotja vulgar Focha común Fulica atra UP, D M, HR (UP)
Fredeluga Avefría europea Vanellus vanellus W, UP, D M, HR (W)
Fumarell carablanc Fumarel cariblanco Chlidonias hybrida D MR
Fumarell negre Fumarel común  Chlidonias niger W,D M
Gafarró Verdecillo Serinus serinus W, UP, D S
Gafarró de front groc (E) Canario de Mozambique Serinus mozambicus W, UP, D R
Gaig Arrendajo común Garrulus glandarius W, D HR (V)
Gamba roja pintada Archibebe oscuro Tringa erythropus W, D MR
Gamba roja vulgar Archibebe común Tringa totanus W, UP, D M
Gamba verda Archibebe claro Tringa nebularia W, UP, D M
Garsa Urraca Pica pica W, UP, D S, N
Garsa de mar Ostrero euroasiático Haematopus ostralegus D MR
Gavià argentat Gaviota patiamarilla Larus michahellis W, UP, D S
Gavià fosc Gaviota sombría Larus fuscus UP, D H
Gavina capblanca Gaviota picofina Larus genei D MR
Gavina capnegra Gaviota cabecinegra Larus melanocephalus W, UP, D H
Gavina cendrosa Gaviota cana Larus canus W, UP, D H
Gavina corsa Gaviota de Audouin Larus audouinii D M
Gavina menuda Gaviota enana Larus minutus D MR
Gavina vulgar Gaviota reidora Larus ridibundus W, UP, D H
Gralla Grajilla Corvus monedula W, UP, D S
Grasset de muntanya Bisbita alpino Anthus spinoletta W, UP, D M, H (W)
Gratapalles Escribano soteño Emberiza cirlus W, D H
Guatlla Codorniz común Coturnix coturnix W, UP, D M, HR (W)
Hortolà Escribano hortelano Emberiza hortulana W M
Lluer Lúgano Carduelis spinus W, UP, D H
Mallerenga blava Herrerillo común Parus caeruleus W, UP H
Mallerenga carbonera Carbonero común Parus major W, UP H
Mallerenga cuallarga Mito Aegithalos caudatus W HR
Mallerenga emplomallada Herrerillo capuchino Parus cristatus W HR
Martinet blanc Garceta común Egretta garzetta W, UP, D S
Martinet de nit Martinete común Nycticorax nycticorax W, UP, D M
Martinet menut Avetorillo común Ixobrychus minutus W, D M
Martinet ros Garcilla cangrejera Ardeola ralloides W, UP, D M
Mastegatatxes Papamoscas cerrojillo Ficedula hypoleuca W, UP, D M
Merla Mirlo común Turdus merula W, UP, D H, S (UP)
Merla blava Roquero solitario Monticola solitarius W HR
Merla de pit blanc Mirlo capiblanco Turdus torquatus D MR
Milà negre Milano negro Milvus migrans W, UP, D MR (V)
Milà reial Milano real Milvus milvus W MR (V)
Morell de plomall Porrán moñudo Aythya fuligula UP MR
Mosquiter comú Mosquitero común Phylloscopus collybita W, UP, D H
Mosquiter de passa Mosquitero musical Phylloscopus trochilus W, UP, D M
Mosquiter pàl·lid Mosquitero papialbo Phylloscopus bonelli D MR
Mosquiter xiulaire Mosquitero silbador Phylloscopus sibilatrix UP MR
Múnia roig (C1) Bengalí rojo Amandava amandava W EX, N, R
Múnia zebra (E) Bengalí cebra Amandava subflava W EX, R
Oca de collar (D) Barnacla carinegra Branta bernicla D R
Oca vulgar (E) Ánsar común Anser anser W, UP R
Oreneta cuablanca Avión común Delichon urbicum W, UP, D E
Oreneta cua-rogenca Golondrina dáurica Hirundo daurica W, UP, D M
Oreneta de ribera Avión zapador Riparia riparia W, UP, D M
Oreneta vulgar Golondrina común Hirundo rustica W, UP, D E
Papamosques gris Papamoscas gris Muscicapa striata W, UP, D M
Pardal comú Gorrión común Passer domesticus W, UP, D S, N
Pardal de bardissa Acentor común Prunella modularis W H
Pardal xarrec Gorrión molinero Passer montanus W, UP, D S, N
Passerell comú Pardillo común Carduelis cannabina W, UP, D H
Perdiu de mar Canastera común Glareola pratincola UP MR
Periquito (E) Periquito Melopsittacus undulatus W, UP, D EX, R
Pigre gris Chorlito gris Pluvialis squatarola UP, D M
Pinsà comú Pinzón vulgar Fringilla coelebs W, UP, D H
Pinsà mec Pinzón real Fringilla montifringilla D MR
Pinsà trompeter Camachuelo trompetero Bucanetes githagineus W MR
Pit-roig Petirrojo Erithacus rubecula W, UP, D H
Piula dels arbres Bisbita arbóreo Anthus trivialis W, UP, D M, HR
Piula grossa Bisbita de Richard Anthus richardi D HR
Pòlit cantaire Zarapito trinador Numenius phaeopus D MR
Polla d'aigua Gallineta común  Gallinula chloropus W, UP, D S, N
Polla pintada Polluela pintoja Porzana porzana W, UP, D M
Puput Abubilla Upupa epops W, UP, D M, N, R(UP), HR
Rascletó Polluela bastarda Porzana parva UP MR
Rascló Rascán europeo Rallus aquaticus W, UP, D H
Remena-rocs Vuelvepiedras Arenaria interpres UP, D M
Repicatalons Escribano palustre Emberiza schoeniclus W, UP, D H
Roquerol Avión roquero Ptyonoprogne rupestris W, UP H
Rossinyol Ruiseñor común Luscinia megarhynchos W, UP, D M
Rossinyol bord Ruiseñor bastardo Cettia cetti W, UP, D S, N
Sit negre Escribano montesino Emberiza cia D HR
Tallareta cuallarga Curruca rabilarga Sylvia undata W, UP, D M, HR
Tallareta vulgar Curruca zarcera Sylvia communis W, UP, D M, HR (UP)
Tallarol capnegre Curruca cabecinegra Sylvia melanocephala W, UP, D H
Tallarol de casquet Curruca capirotada Sylvia atricapilla W, UP, D H
Tallarol de garriga Curruca carrasqueña Sylvia cantillans W, UP, D M
Tallarol gros Curruca mosquitera Sylvia borin W, UP, D M
Teixidor Pájaro moscón Remiz pendulinus W, UP, D M, HR (W)
Teixidor daurat (E) Tejedor amarillo Euplectes afer W, UP, D EX, R
Teixidor de bec vermell (E) Quelea común Quelea quelea D EX, R
Teixidor de dors groc (E) Tejedor de manto amarillo Euplectes macrorus W EX, R
Teixidor vermell (E) Tejedor rojo Euplectes orix W, UP, D EX, R
Terrerola vulgar Terrera común  Calandrella brachydactyla W, D M
Territ becllarg Correlimos zarapitín Calidris ferruginea UP, D M
Territ de Temminck Correlimos de Temminck Calidris temminckii W, UP, D M
Territ gros Correlimos gordo Calidris canutus D MR
Territ menut Correlimos menudo Calidris minuta W, UP, D M
Territ tresdits Correlimos tridáctilo Calidris alba D M
Territ variant Correlimos común Calidris alpina UP, D M
Tètol cuabarrat Aguja colipinta Limosa lapponica UP MR
Titella Bisbita común Anthus pratensis W, UP, D H
Tord ala-roig Zorzal alirrojo Turdus iliacus W HR
Tord comú Zorzal común Turdus philomelos W, UP, D H
Torlit Alcaraván común Burhinus oedicnemus W, D M
Tórtora turca Tórtola turca Streptopelia decaocto W, UP S
Tórtora vulgar Tórtola europea Streptopelia turtur W, UP, D M, E (W)
Trist Buitrón Cisticola juncidis W, UP, D S, N
Trobat Bisbita campestre Anthus campestris D M
Tudó Paloma torcaz Columba palumbus W, UP S
Valona Andarríos bastardo Tringa glareola W, UP, D M
Verdum Verderón común Carduelis chloris W, UP, D S
Xarrasclet Cerceta carretona Anas querquedula W, UP, D M
Xarxet Cerceta común Anas crecca W, UP, D M, HR
Xatrac becllarg Charrán patinegro Sterna sandvicensis D H
Xatrac comú Charrán común Sterna hirundo D MR
Xibec (E) Pato colorado Netta ruffina UP R
Xivita Andarríos grande Tringa ochropus W, UP, D M, H (W)
Xivitona vulgar Andarríos chico Actitis hypoleuca W, UP, D H
Xixella  Paloma zurita Columba oenas W, UP, D MR
Xoriguer comú Cernícalo vulgar Falco tinnunculus W, UP, D S, N (UP)

 

(1) Categories segons Clavell (2002):

  • A: Espècie que s'ha citat en estat aparentment natural.
  • C1: Espècie exòtica que ha estat introduïda per l'home deliberada o accidentalment a Catalunya, on ha establert poblacions reproductores que es mantenen per elles mateixes.
  • C4: Espècie domèstica introduïda per l'home deliberada o accidentalment a Catalunya, on ha establert poblacions reproductores en llibertat que es mantenen per elles mateixes.
  • D: Espècie que hauria d'aparèixer a la categoria A, però hi ha dubtes raonables sobre si ha aparegut en estat natural.
  • E: Espècies que han estat citades com a introduccions o escapades de captivitat, les poblacions reproductores de les quals (si existeixen) no es mantenen per elles mateixes.

(2) Zona d'observació:

  • W: tram dels canyissars
  • UP: tram d'ús públic
  • D: desembocadura

(3) Fenologia:

  • S (sedentari): es pot veure en qualsevol època de l'any
  • R (rar): s'ha observat molt poques vegades
  • E (estival): es pot veure només a l'època estival
  • V: s'ha observat només sobrevolant el riu
  • H (hivernant): es pot veure fora del seu període reproductor
  • EX: espècie exòtica
  • M (migrador): es pot veure només en els passos migratoris
  • N: nidificant

 


interest

Mapa del parc

Mapa del Parc Fluvial del Besòs